Laser frakcyjny

Resufracing skóry – peeling laserowy

Laser frakcyjny, a właściwie wykonywany za jego pomocą laserowy resurfacing skóry, poprawia jakość cery. Zamiast wielu zabiegów wykonujesz jeden. Laser erbowo-yagowy mobilizuje skórę do regeneracji, i to bez wypełniaczy i igły.

Pojedynczy zabieg spłyca zmarszczki, a do tego ujędrnia i uelastycznia skórę.  Rozszerzone pory przestają być tak widoczne, rozjaśniają się przebarwienia, spłycają rozstępy i blizny. Kompleksowy zabieg estetyczny wykonujemy w Contour Clinic zarówno u osób młodych, jak i dojrzałych. Laserowe frakcjonowanie skóry bywa nazywane resurfacingiem. Pojawia się też określenie peeling laserowy. Czym się to wszystko różni? Już wyjaśniamy.

Co to jest resurfacing?

Nazwa zabiegu pochodzi z języka angielskiego i oznacza przebudowę powierzchni skóry. Jest to więc zabieg, który sprawia, że cera jest gładka, jednolita, napięta, generalnie w dobrej kondycji. Laserowy remodeling skóry nie zmienia rysów twarzy, nie blokuje mimiki.

 

{

Uważamy, że piękno nie zawsze
musi boleć, a właściwie robimy wszystko,
by było bezbolesne.

Co to jest laserowe frakcjonowanie skóry?

Laser frakcyjny to w rzeczywistości laser Er: YAG pracujący w trybie frakcyjnym. Co to oznacza? Laser tworzy w skórze tysiące niewidocznych gołym okiem mikrouszkodzeń. Powstają one po to, aby skóra uruchomiła intensywne procesy naprawcze i wytworzyła nową tkankę. Proces regeneracji przebiega szybciej, ponieważ punktowe mikrouszkodzenia są otoczone zdrową tkanką. Dzięki temu regeneracja jest także krótkotrwała, a w trakcie zabiegu możemy pracować na wyższych poziomach fluencji. Co ważne tkanki uszkodzone przez laser frakcyjny są od razu odparowywane. Dzięki temu termicznie uszkodzone komórki nie są uwięzione w skórze i nie ma silnego stanu zapalnego. Obrzęk pozabiegowy trwa krótko lub jest prawie niewidoczny.

Kiedy mówimy o peelingu laserowym, a kiedy o frakcjonowaniu skóry?

Często klienci Contour Clinic używają tych określeń zamiennie. Warto więc temat uporządkować. W peelingu laserowym nie ma frakcjonowania, to znaczy że laser Er: YAG oddziałuje na całą powierzchnię skóry. Leczenie całostrefowe wykonujemy pełną plamką. Zaczerwienienie skóry jest wtedy dłuższe, a przebudowa naskórka całkowita. Natomiast energia laserowa oddziałuje tutaj płycej, a więc nie pobudzamy procesów regeneracyjnych w skórze właściwej. Z kolei zabiegi frakcyjne oddziałują głębiej, i dlatego są wskazane dla skór dojrzałych, które potrzebują też ujędrnienia i uelastycznienia. Uszkodzenia skóry są punktowe, ale głębsze. Energia lasera pobudza przebudowę kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Dzięki temu powstaje nowa tkanka, a skóra zagęszcza się, ujędrnia i napina.

Rodzaje zabiegów laserowem frakcyjnym Er: YAG

 • Delikatny resurfacing

Dla osób młodych, które chcą wyrównać koloryt skóry, pozbyć się łojotoku, rozszerzonych porów i przebarwień pozapalnych, proponujemy Laser Light Peel lub łagodne frakcjonowanie skóry. W tej złuszczanie jest niemal niewidoczne, a zaczerwienienie minimalne. Łagodne zabiegi polecamy także osobom, które nie mogą sobie pozwolić na rekonwalescencję, wykonują wtedy serię mniej intensywnych resurfacingów. Jeśli masz przebarwienia i blizny potrądzikowe, będziemy działać w głąb – delikatnie frakcyjnie. Jeśli jednak zależy nam na wygładzeniu powierzchniowym – zastosujemy lekki peeling laserowy.

 • Średni resurfacing

To tak zwany Peeling Las Vegas lub średnie frakcjonowanie skóry. Po zabiegu przez 1-2 dni występuje zaczerwienienie, dlatego wyglądasz jak po intensywnym opalaniu. Następnie naskórek brązowieje, a po 2-5 dniach skóra zaczyna się złuszczać. Musisz się przygotować na średnie złuszczanie. I znów w zależności od tego, na czym nam zależy, albo działamy pełną plamką ale płycej na naskórek, albo frakcyjnie wnikamy w głąb i pobudzamy też syntezę kolagenu.

 • Głęboki resurfacing

Przy silnych objawach starzenia, kiedy mamy do czynienia z przebarwieniami, zmarszczkami i utratą jędrności, wykonujemy głęboki resurfacing Er: YAG. Po zabiegu możesz być czerwona nawet przez 5-10 dni, a kolor skóry przypomina czerwień papryki. Jest to najsilniejszy resurfacing który możesz powtórzyć po 3-9 miesiącach. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej, ale daje największy efekt anti-aging. Stosuje się go także miejscowo do usuwania blizn i rozstępów.

Wskazania dla lasera frakcyjnego

Laserowy resurfacing, wykonywany we wrocławskim Contour Clinic, oddziałuje na wielu poziomach. Dlatego jest stosowany na jedno lub jednocześnie na wiele poniższych wskazań.

 • Zmarszczki i bruzdy na twarzy, szyi i dekolcie
 • Utrata jędrności skóry twarzy, szyi i dekoltu
 • Ziemista, matowa cera
 • Skóra palacza
 • Niejednolity koloryt skóry twarzy
 • Nadmierne rogowacenie skóry
 • Rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i łojotok
 • Przebarwienia posłoneczne, pozapalne, pourazowe, potrądzikowe
 • Blizny potrądzikowe, pooperacyjne itp.
 • Rozstępy na ciele
 • Objawy fotostarzenia skóry
 • Tatuaże, które planowane są do usunięcia

Jakie efekty daje laser frakcyjny?

Korzyści wynikające z wykonania zabiegu dzielimy na dwie grupy: wczesne oraz narastające z czasem. Po zakończeniu fazy złuszczania widać, że skóra jest wygładzona, ma wyrównany koloryt, obkurczone pory i lepszą teksturę. Nie przetłuszcza się. Powierzchniowa poprawa jakości skóry to właśnie resurfacing, czyli przemiana powierzchniowa. Frakcjonowanie oddziałuje jednak także na głębsze warstwy skóry. Pobudzone do działania fibroblasty zaczynają wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny. Do pół roku po zabiegu trwa regeneracja włókien podporowych, dzięki czemu z dnia na dzień skóra robi się coraz jędrniejsza i bardziej elastyczna. Widzisz luniesienie owalu, spłycenie bruzd, wygładzenie blizn i rozstępów.

Generalnie laser Er-YAG daje następujące efekty:

 • Redukuje zmarszczki i bruzdy na twarzy, szyi i dekolcie
 • Ujędrnienia, obkurcza i napina skórę
 • Poprawia elastyczność i pogrubia skórę
 • Poprawia teksturę naskórka
 • Ujednolica koloryt i przywrócą blask
 • Zmniejsza rogowacenie naskórka
 • Obkurcza pory skóry, zmniejsza łojotok
 • Rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt
 • Redukuje blizny
 • Spłyca rozstępy i „wtapia” je w skórę
 • Ułatwia laserowe usuwanie tatuaży (jest wsparciem dla terapii Q-switched) czytaj https://contourclinic.pl/laserowe-usuwanie-tatuazu/

Czy muszę się specjalnie przygotować do zabiegu laserem Er: YAG?

Jeśli planujesz laserowy resurfacing, przez 2-3 tygodnie nie opalaj skóry. Co najmniej tydzień wcześniej odstaw złuszczające peelingi domowe oraz pielęgnację na bazie retinolu. Jeśli przyjmujesz leki lub suplementy fotouczulające, w tym sterydy czy retinoidy doustne, skonsultuj się z nami, poinformujemy Cię, kiedy należy z nich zrezygnować. W dniu zabiegu nie pij alkoholu.

Zanim umówisz się na zabieg w Contour Studio, zapoznaj się z przeciwwskazaniami oraz weź pod uwagę okres rekonwalescencji.

Jak wygląda zabieg wykonywany laserem frakcyjnym?

Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia skóry z makijażu, a następnie prosimy Cię o założenie okularów ochronnych. Głowica lasera erbowo-yagowego prowadzona jest zgodnie z wybraną procedurą, w trakcie której nie nakładamy żadnego żelu przewodzącego. Ponieważ w trakcie zabiegu naskórek jest odparowywany (frakcyjnie lub pełną plamką), normalnie odczuwa się pieczenie skóry. W trakcie zabiegu stosujemy chłodzenie strumieniem powietrza o temperaturze nawet -30 stopni Celsjusza. W rezultacie zabieg jest komfortowy. Przez kilka minut po zabiegu kontynuujemy chłodzenie, dzięki czemu ewentualny dyskomfort jest zminimalizowany. Po zabiegu nakładamy na skórę specjalistyczny krem pozabiegowy z filtrem mineralnym o wysokim faktorze SPF.

Czy laserowy resurfacing jest bolesny?

Laserowe odmładzanie skóry za pomocą wiązki erbowo-yagowej jest odczuwalne. Jednak w Contour Studio stosujemy zaawansowany system chłodzenia. Dzięki niemu zabieg jest prawie nieodczuwalny, ponieważ chłodziarka emituje strumień suchego powietrza o temperaturze do -30 stopni Celsjusza. Przez około kwadrans po zabiegu możesz odczuwać jeszcze pieczenie, które przypomina to podczas peelingów chemicznych. Dlatego po zabiegu dodatkowo chłodzimy skórę.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu laserem frakcyjnym?

Po laserowym odmładzaniu skóra jest zaczerwieniona, jak po opalaniu. Możesz wszystkim mówić, że wróciłaś z nart lub z egzotycznych wakacji. Nie zalecamy, by w dniu zabiegu stosować makijaż. Na drugi dzień można włączyć delikatny make-up, polecamy tutaj bezpieczne kosmetyki mineralne Pure Colors, które są rekomendowane po laserowych resurfacingach. Rumień w zależności od intensywności zabiegu może się utrzymywać od 1 do 3 dni. Głęboki resurfacing sprawia, że zaczerwienienie będzie dłuższe, nawet do 10 dni. W standardowych terapiach po kilku dniach skóra zacznie się złuszczać, i znów sposób i intensywność złuszczania będą zależeć od siły laserowego resurfacingu. W terapiach frakcyjnych złuszczanie może być drobne i prószące, przy pełnej plamce płatkowe. Przyjmujemy, że złuszczanie kończy się średnio po ok. tygodniu. Pamiętaj, by go nie przyspieszać i nie odrywać martwego naskórka, może to bowiem doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych i przebarwień.

 • W czasie złuszczania stosuj delikatne preparaty myjące, najlepiej dermokosmetyki bez mydła.
 • Chroń skórę przed słońcem oraz przez pierwsze dni stosuj kremy pozabiegowe z tlenkiem cynku.
 • W trakcie złuszczania dobrze nawilżaj cerę za pomocą dobrej jakości mgiełek, hydrolatów i kremów nawilżających.
 • Przez 2 tygodnie po zabiegu nie korzystaj z basenu i sauny.
 • Przez 4 tygodnie ostrożnie korzystaj ze słońca, pamiętaj o kremach z filtrem SPF 50+.
 • Przez 4 tygodnie nie stosuj pielęgnacji na bazie retinolu oraz kwasów AHA.
 • Dla lepszych efektów suplementuj witaminę C, włącz ją także do pielęgnacji.
 • Możesz wzmocnić efekty zabiegu za pomocą odpowiednich mezoterapii.

Jak długo utrzymują się efekty po laserowym resurfacingu?

Resurfacing laserowy sprawia, że skóra przebudowuje się, napina i ujędrnia nawet przez 6 miesięcy po zabiegu. Po tym czasie możesz powtórzyć zabieg laserem Er-YAG. Jeśli jednak zdecydowałaś się na lekki zabieg frakcyjny, warto wtedy umówić się na serię 3-5 zabiegów w odstępach 6-8 tygodni. Dlaczego? Pojedynczy zabieg w trybie delikatnym przebudowuje bowiem tylko ok. 20% skóry. Resurfacing przypominający polecamy po ok. roku.

Przeciwwskazania dla lasera frakcyjnego

 • Infekcja, stan zapalny w miejscu zabiegu
 • Świeża opalenizna
 • Przyjmowanie leków i ziół fotouczulających
 • Ciąża i karmienie piersią
 • Nieuregulowana cukrzyca i nadciśnienie
 • Choroby nowotworowe
 • AIDS, HIV
 • Niektóre choroby autoimmunologiczne
 • Choroby krążenia
 • Zaburzenia endokrynologiczne
 • Ataki padaczkowe
 • Aktywna opryszczka
 • Zaburzenia krzepliwości krwi
 • Gorączka

Rejestracja
telefoniczna

+48 535 882 600

Rejestracja
Online

Rejestruj się wygodnie on-line poprzez portal Booksy.