Gabinet Kosmetyczny Contour Studio Logo
Zaznacz stronę

Laserowe zamykanie naczynek

Skuteczne i szybkie zamykanie rozszerzonych naczyń.

Od drobnych pajączków na twarzy po głębsze zmiany naczyniowe na nogach – we Wrocławiu pojawiła się bezkonkurencyjna platforma laserowa XLase Plus. Eksperci Contour Clinic, czyli my, są zachwyceni efektami. Głowica Nd:YAG sprawia, że rozszerzone naczynka dosłownie znikają w oczach.

To najbardziej zaskakuje pacjentki i pacjentów, gdy widzą, że laser dosłownie „gumkuje” – albo jak jeszcze mówią „wymazuje” – pajączki. Nieestetyczne zmiany naczyniowe powstają najczęściej na policzkach, nosie, brodzie albo na nogach. Wszystkie je nazywamy teleangiektazjami. To poszerzone żyłki, naczynia włosowate lub tętniczki, które są widoczne gołym okiem, o średnicy 0,1-1,0 mm.

{
Uważamy, że piękno nie zawsze
musi boleć, a właściwie robimy wszystko,
by było bezbolesne.

Dlaczego naczynka pękają?

Trzeba od razu wyjaśnić, że naczynka wcale nie pękają, lecz rozszerzają się na trwałe i nie chcą się już obkurczyć. Są więc uszkodzone, a jeśli nie zostaną usunięte, mogą się z czasem powiększać i zajmować coraz większą powierzchnię. Dlaczego w ogóle się pojawiają? Możemy mieć przede wszystkim genetyczną skłonność do tworzenia się pajączków, odziedziczoną po rodzicach czy dziadkach. Ich rozwojowi sprzyja również miejscowe stosowanie steroidów, nieuregulowane nadciśnienie, zaburzenia hormonalne, ostra dieta, alkohol, częste korzystanie z sauny, opalanie. Rumień i zaburzenia naczyniowe to także objaw trądziku różowatego.

Z kolei liniowe i „pajączkowe” teleangiektazje na nogach rozwijają się zwłaszcza u kobiet, w wieku 20-30 lat ze względu na wiele czynników, w tym uwarunkowania genetyczne, wagę, ciąże i urazy. Zmiany naczyniowe są jednym z najbardziej popularnych wskazań do terapii laserowej.

Rodzaje teleangiektazji leczonych laserowo

Telangiektazje na podstawie klinicznej dzielimy na cztery kategorie:

  • proste lub liniowe

Powszechne na nosie, policzkach i podbródku, widoczne także na nogach, ale często mają niebieski kolor. To one występują najczęściej i to z nimi zgłaszają się do nas pacjenci.

  • gwiaździste jw.
  • pajączki

Inaczej naczyniaki gwiaździste, są zawsze związane ze centralnym układem pokarmowym,  zazwyczaj pojawiają się u małych dzieci, ale mogą również pojawić się u zdrowych dorosłych osób; w przeszłości takie zmiany były leczone elektrokoagulacją, która jest bolesna i może prowadzić do punktowych blizn

  • plamiste

Poikiloderma Civetta, czyli odmiana teleangiektazji obejmujących szyję i górną części klatki piersiowej, występującą wskutek nagromadzonego promieniowania ultrafioletowego. Połączona z nieregularnym zabarwieniem i zmianami atroficznymi. Leczy się ją laserowo lub za pomocą zabiegów łączonych.

Naczyniaki wiśniowe, znane także jako znamiona rubinowe, są często występującymi zmianami naczyniowymi. Wspaniała informacja jest taka, że są podatne na leczenie laserowe. Najczęściej występują u pacjentów po 30. roku życia, wraz z wiekiem zwiększa się ich liczba i wielkość. Występują głównie na tułowiu i kończynach. Początkowo są to czerwone plamki wielkości 0,5-2 milimetrów i z czasem mogą przyjąć kształt kopuły.

Jeziorka żylne, w odróżnieniu od naczyniaków, mają kolor ciemno-niebieski, fiołkowy, zwykle występują w miejscach nasłonecznionych, w szczególności w okolicy ucha, dolnej wargi, u starszych pacjentów.

Zamykanie pajączków na nogach

Laserowe zamykanie naczyń na nogach, tak zwanych pajączków, to jeden z najczęstszych zabiegów estetycznych. Jest wiele rodzajów zmian naczyniowych na udach i łydkach, które możemy z powodzeniem zamykać za pomocą lasera. XLase Plus daje on bardzo dobre efekty estetyczne, a pacjenci odzyskują zadowolenie z wyglądu swoich nóg. Nie zawsze jest tak, że im większy „pajączek” tym trudniej go zamknąć, ponieważ wszystko zależy od jego kształtu, położenia i budowy.

Są bowiem na nogach takie rodzaje rozszerzonych naczyń, które będą trudniejsze w terapii ze względu na różne rozmiary, ciśnienie hydrostatyczne, grubsze ściany naczyń, zasilanie żył siateczkowatych, perforowanie, dopływy i żylaki. Statystyki są takie, że aż 30% 20-latków ma pewien rodzaj nieprawidłowości żył kończyn dolnych. Wpływają na nie także czynniki genetyczne, a z wiekiem także – urazy, niewłaściwy tryb życia, waga, ciąże, zmiany hormonalne i przebyte choroby. Natomiast u 80-latków problem ten dotyka aż 80% z nich.

Dlatego, przystępując do laserowego zamykania naczynek, jeśli mamy wątpliwości dotyczące zdrowia układu krwionośnego, możemy skierować Cię do angiologa lub flebologa. A przynajmniej zlecić wykonanie badania USG Dopplera, aby sprawdzić drożność naczyń krwionośnych nóg. Przede wszystkim zależy nam na skuteczności laseroterapii i rzetelnie podchodzimy do zabiegów naczyniowych.

Dlaczego XLase Plus to najlepszy laser do usuwania zmian naczyniowych?

Aby zamykanie zmian naczyniowych było skuteczne, laser musi emitować falę o wystarczającej głębokości penetracji. Dla bezpieczeństwa zabiegu kluczowe jest z kolei to, by fala ta była wybiórcza dla układu naczyniowego, czyli niszczyła tylko te naczynia, które są uszkodzone. W Contour Studio uważamy, że głowica Nd:YAG 1064 nm to najlepsza metoda estetyczna do skutecznej terapii zmian naczyniowych.

A właśnie w taką głowicę wyposażona jest platforma laserowa XLase Plus. Głowica Nd:YAG emituje światło o długości fali 1064 nm. Światło to przenika do miejsc docelowych na odpowiednią głębokość, podczas gdy tkanki otaczające pozostają w pełni chronione. 

Dzięki temu że głowica potrafi emitować długie i krótkie impulsy, jest idealna zarówno do zamykania większych naczyń na nogach, jak i do usuwania drobniejszych naczynek na twarzy, leczenia rumienia, a także do usuwania punktów rubinowych i innych naczyniaków.

Jak to się dzieje, że laser XLASE usuwa „pajączki”?

Zabieg laserowy stosowany na naczynia w Contour Studio wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy z oksyhemoglobiną (oksy-hb), docelowym chromoforem zmian naczyniowych. Brzmi skomplikowanie? Tłumacząc prościej, impulsy wytwarzane przez laser przenoszą energię do ścian naczyń, selektywnie je ogrzewają i niszczą nieprawidłowe naczynia. Bez bezpośredniego kontaktu głowica podąża za kierunkiem przebiegu naczynia, a klinicznym odczynem jest zniknięcie „pajączka”.

Co ważne, długi impuls może wnikać na głębokość 4-6 mm i jest przydatny w leczeniu głębokich naczyń. To dobra informacja, ponieważ są one odporne na leczenie za pomocą laserów o krótszych długościach takich jak KTP. Ponadto, ma on niższą absorpcję melaniny, co sprawia, że jest bezpieczniejszy u pacjentów z ciemną karnacją.

Jakie są efekty laserowego zamykania naczynek?

W badaniu klinicznym prawie 40% naczyń twarzy leczonych systemem XLase Plus osiągnęło co najmniej 70% poprawę po jednym zabiegu laserowym. Natomiast 32% wymagało drugiego zabiegu w celu osiągnięcia podobnych rezultatów. Cięższe przypadki z bardziej nasilonymi lub rozległymi teleangiektazjami, zazwyczaj wymagają wielu zabiegów. W leczeniu naczyń nóg XLase Plus powoduje z kolei znaczną poprawę kliniczną już po jednym lub dwóch zabiegach laserowych.

Trzeba mieć jednak świadomość, że zabiegi laserowe trwale zamykają rozszerzone naczynka, ale skłonność do ich poszerzania (w innych, sąsiednich miejscach) pozostaje. Zabiegi laserowe nie hamują procesu powstawania nowych pajączków.

Dlatego przy skórze naczynkowej i rumieniowej należy regularnie stosować zabiegi laserowe, łączyć je z odpowiednią, zaleconą przez kosmetologa pielęgnacją, a także prowadzić odpowiedni tryb życia.

Ile potrzebuję zabiegów, aby pozbyć się pajączków na twarzy i nogach?

Złoty standard to wykonanie pełnej serii zabiegów – przy teleangiektazji na twarzy, rumieniu oraz przy pajączkach na nogach są to z reguły 3 do 5 zabiegów co 4-6 tygodni. Naczyniaki i jeziora żylne wymagają tylko 1-2 zabiegów, aby całkowicie je usunąć.

Jeśli masz skórę naczyniową, skłonność do rumienia, powstawania pajączków, zalecimy Ci zabiegi przypominające. Wykonujemy je z reguły 6-9 miesięcy od pierwszej serii.

Najlepszą praktyką jest regularne zgłaszanie się na laseroterapię, wtedy zmiany naczyniowe nie mają szansy się powiększać. Możemy je wtedy sprawnie usuwać w minimalnej liczbie powtórzeń. Złotym standardem jest więc coroczne zamykanie świeżo poszerzonych naczynek na twarzy lub nogach – najlepiej w sezonie jesiennym lub podczas łagodnej zimy i wczesną wiosną.

Jak przygotować się do zamykania naczyń laserem?

Dokładnie zapoznaj się z przeciwwskazaniami. Niektóre z nich to przeciwwskazania względne, wymagające odstawienia niektórych grup leków lub ograniczenia korzystania ze słońca.

Po zabiegach mogą, ale nie muszą, pojawiać się siniaki. Ryzyko ich wystąpienia jest związanie także z przyjmowaniem takich leków jak: Aspiryna, Advil, Motrin, Ibuprofen, Coumadin. Mało kto wie, że podatność na zasinienia zwiększają także witamina E, czosnek, Ginkgo Biloba, żeń-szeń i zielona herbata. A więc eliminujemy je z diety przed zabiegiem. Warto także przyjmować przez tydzień przed zabiegiem suplementy ziołowe z bromelainy lub arniki.

Jeśli przechodziłeś/przechodziłaś w swoim życiu aktywne zakażenie opryszczką, a zabieg ma być wykonywany w pobliżu ust, zalecamy przyjęcie w dniu zabiegu leku przeciwwirusowego (walacyklowir lub famcyklowir) i kontynuować jego przyjmowanie przez 5 do 7 dni.

Jak wygląda zabieg laserowego zamykania naczyń?

Przygotowanie

  • Ponieważ przed rozpoczęciem zabiegu wykonujemy dokładny demakijaż, nie musisz w rezygnować z codziennego make-upu. Chyba że masz możliwość, możesz wtedy zgłosić się do nas bez makijażu.
  • Laseroterapia wymaga także dokładnego usunięcia filtru przeciwsłonecznego, ponieważ może on przeszkadzać w absorpcji lasera.
  • Następnie wykonujemy fotografie.
  • Kolejny etap przygotowań to zabezpieczenie brwi i inne obszarów pokrytych włosami, aby zapobiec przypadkowej depilacji laserem.
  • Przed uruchomieniem XLase Plus zabezpieczamy Twoje oczy ochronnymi okularami, odpowiednimi do długości fali. Pacjenci poddawani leczeniu powiek lub skóry w obrębie brzegu oczodołu mają zakładane wewnątrzgałkowe ochraniacze oczu.

Zabieg

  • Następnie uruchamiamy głowicę w trybie pracy dopasowanym do rodzaju zmian naczyniowych:
    • rumienia, dyskretnych, powierzchniowych i mniejszych teleangiektazji lub znamion naczyniowych,
    • głębszych i większych naczyń krwionośnych.
  • Zniszczenie naczynia może wymagać jednego przejścia laserem w przypadku teleangiektazji małego kalibru, lub dwóch i więcej przejść dla większych naczyń.
  • W trakcie zamykania naczynek – odczuwalne może być zamykanie głębszych naczyń – nie możemy stosować znieczulenia w postaci kremu. Nie jest to wskazane, ponieważ miejscowe kremy znieczulające powodują skurcz naczyń i minimalizują nasz docelowy chromofor.
  • Na szczęście zabiegi laserowego zamykania naczynek są szybkie, a odczuwanie występuje raczej tylko w przypadku głębszych zmian naczyniowych.

Jak dbać o skórę po laserowym zamykaniu naczynek?

  • Bezpośrednio po zabiegu stosujemy w gabinecie zimne okłady typu cold-pack przez ok. 10-15 minut, co jest to bardzo pomocne w redukcji rumienia i obrzęku.
  • Następnie przed wyjściem z gabinetu nakładamy na Twoją skórę krem z filtrem SPF 30+, jeśli obszar zabiegowy jest narażony na ekspozycję słoneczną.
  • Udzielamy kompletu porad, jak dbać o skórę po laserowym zamykaniu naczynek.

Pamiętaj, że po zabiegu występuje łagodny rumień i obrzęk, trwający zazwyczaj mniej niż 24 godziny.

W domu:

  • Unikaj słońca aż do czasu kompletnego zagojenia.
  • Stosuj na co dzień filtry przeciwsłoneczne, minimum SPF 30+.
  • Jeśli obrzęk i zaczerwienienie się utrzymuje, stosuj w pierwszej dobie okład z lodu lub zimny kompres przez dziesięć do piętnastu minut, co godzinę, aż do poprawy.
  • Stosuj tylko delikatne środki myjące i nawilżające do momentu całkowitego zagojenia.
  • Zrezygnuj na ten czas z leków przeciwtrądzikowych, środków rozjaśniających, kwasów lub produktów perfumowanych.
  • Jeśli wystąpią strupki liniowe lub pęcherze, stosuj miejscowo zaleconą przez nas maść z antybiotykiem, dwa razy na dobę. Nie zdrapuj strupków, ponieważ zwiększa to ryzyko powstawaniu blizn. Tego typu strupki ustępują zwykle w ciągu tygodnia po zabiegu, nie zostawiając blizn czy zmian pigmentowych.

Wskazania do laserowego zamykania naczynek

  • Rumień napadowy i utrwalony
  • Trwale rozszerzone naczynka (teleangiektazje, pajączki) na twarzy
  • Rozszerzone naczynka (pajączki) na udach i łydkach oraz w innych okolicach na ciele
  • Punkty rubinowe
  • Jeziora żylne
  • Znamiona naczyniowe np. portwine stain, simplex

Przeciwwskazania

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Przyjmowanie leków i ziół światłouczulających
  • Terapia izotretynoiną lub złotem
  • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
  • Aktywna faza niektórych chorób skóry (łuszczycy, AZS)
  • Aktywna opryszczka w miejscu zabiegu
  • Aktywne leczenie tocznia rumieniowatego
  • Stany zapalne i skaleczenia lub urazy skóry w miejscu zabiegu
  • Epilepsja i historia napadów wywoływanych przez jasne światło
  • Nieuregulowane schorzenia: cukrzyca, choroby układu krwionośnego
  • Niektóre schorzenia hormonalne
  • Leczenie antybiotykami (należy zakończyć miesiąc przed zabiegiem)
  • Świeża opalenizna (3-4 tygodnie odstępu przed zabiegiem), także sztuczna
  • Tendencje do bliznowców, zaburzenia gojenia
  • Choroby nowotworowe
  • AIDS, HIV, żółtaczka typu B i C
  • Skóra delikatna i sucha

Contour Studio specjalizuje się w kompleksowym leczeniu zmian naczyniowych i rumienia. Oprócz zabiegów laserowych oferujemy peelingi dedykowane dla skór naczynkowych. Wykonujemy także mezoterapię łagodzącą rumień Electri oraz H&S marki Hyalual. Jeśli chcesz rozpocząć terapię naczynek, zapraszamy na konsultację. Na laserowe zabiegi zamykania naczynek tzw. pajączków na twarzy i ciele przyjeżdżają do nas nie tylko pacjenci z Wrocławia, lecz także ze Świdnicy, Brzegu, Trzebnicy, Jawora, Strzelina, Oławy, Oleśnicy, Wołowa czy Milicza. 

Rejestracja
telefoniczna

+48 535 882 600

Rejestracja
Online

Rejestruj się wygodnie on-line poprzez portal Booksy.